Letošní 26 ročník Rallye Telefónica Dakar 2004 startoval 1. 1. 2004 u Paříže a celkem 17 etap vedlo Francií, Španělskem, Marokem, Mali, Mauretánií, Burkinou Faso a Senegalem.Soutěžní vozidlo T 815 DAKAR TERRNO, které pilotoval Tomáš Tomeček a s kterým spolupracuje RUBENA,  si po většinu soutěže (až do 15 etapy) udržovalo naději na medailové umístění, aby  se nakonec v celkovém pořadí v kategorii kamiónů umístilo na 6. místě, což v žádném případě nelze označit jako neúspěch.

Výběr ze zpráv zasílaných naší posádkou v průběhu závodu:

Zpráva z 12 etapy
“Stejně jako ve všech předchozích letech i letos tu naše vozy budí značnou pozornost. Nejen technici z ostatních týmů, ale také turisté,  procházející se po bivaku, si s velkým zájmem prohlížejí náš vzduchem chlazený dvanáctiválec s jedinečnou konstrukcí podvozku. Lidé si auto fotí a také se hodně vyptávají.”

Zpráva ze 14 etapy
"Po dojetí 14 etapy nás nečekalo příjemné přivítání. Rusové se rozhodli, že udělají vše pro to, aby se Čagin a Kabirov seřadili v Dakaru na prvních dvou příčkách celkového hodnocení v kategorii kamiónů. Je to cílený útok na všechny, kteří ohožují Kamazy. Rusové podali protest u komisařů na De Rooye, Karla Lopraise a na naši posádku, že jsme ve 13 etapě neprojeli všechny GPS body. Bylo jich na trase etapy rozeseto asi dvacet. Komisaři přišli na základě tohoto udání zkontrolovat naše navigační přístroje a všem napařili penalizaci v rozmezí 20 až 25 minut. Rusové dosáhli, čeho chtěli – jsou nyní na prvních dvou místech průběžného pořadí. S Kabirovem se už rvát nebudeme, spíše si musíme dát pozor na to, aby nás nepředjel  Gerard De Rooy. Dnešní 15 etapa bude v tomto směru rozhodující.”

Zpráva z 15 etapy
“Stojíme na 212 km dnešní 15 etapy. Historie se opakuje… Praskla nám hnací kloubová hřídel levého předního kola. Již zhruba hodinu se snažíme vyprostit Tatru z písku a zafixovat ji, ale zatím se nám to nedaří. Stojíme na mírném svahu, takže auto stále sklouzává do boku. Hřídel se chystáme vyměnit, ale počítáme, že celá oprava zabere tak 4 – 5 hodin. Jinak jsme všichni v pořádku, nic se nám nestalo. O odstoupení posádka neuvažuje, věří, že se podaří opravu zvládnout a pokračovat v soutěži. Dakar je boj, ale my máme na kapotě značku Tatra a Tatra bojuje až do konce.”

Celkové konečné pořadí rallye Telefónica Dakar 2004:
1. Tchaguine (414 - Kamaz)          68h 13´49´´
2. Kabirov (410 - Kamaz)              +     53´38´´
3. De Rooy G. (417 - DAF)           + 1h 28´28´´
6. Tomecek (412 - Tatra)            + 8h 54´08´´

Pro spolupracující podnik je důležité, že vlnovce vzduchového pružení vyráběné v a.s. RUBENA prokázaly v extrémních klimatických a provozních podmínkách velice dobré konstrukční a užitné vlastnosti. Soutěžní vozidlo T 815 osazené standartně vyráběnou produkcí vlnovců vzduchového pružení prokázalo, že výrobní program AVS RUBENA a.s. splňuje ta nejnáročnější kritéria použití v běžném i extrémním provozu. 

Stejně se osvědčily zvedací vaky RUBENA, jak dokazují nejspodnější fotografie.

   
   
   
   
   
   
 
  
 
   
 
 
 
 
 

Foto